Gott nytt med morotsmaffian!


Ett nytt årtionde och som vanligt består mina nyårslöften av att göra mer goda gärningar under det kommande året. Det känns inte direkt som en slump att jag i morse (alldeles för tidigt!) sömndrucket bläddrade i senaste numret av Allt om Mat och hittade en lite notis om morotsmaffian eller carrotmob som den kallas på engelska.

In LineIdén bygger på konsumentmakt där konsumenterna går ihop och anordnar shopping-flashmobs och handlar eller äter hos den som gått med på att investera i energisparande åtgärder. En helt genial idé och jag känner mig helt klart inspirerad! Det finns ännu ingen carrotmob i Stockholm, men jag hoppas innerligt att det finns flera med mig som känner för att organisera Sveriges första shopping-flashmob. Mitt nyårslöfte blir således att dra igång morotsmaffian här i Stockholm!

Lägg till carrotmob på Twitter och på Facebook!

Bildcredd till meganpru på Flickr


11 svar till “Gott nytt med morotsmaffian!”

  1. Yay! Ska sätta mig in i själva organisationen, så kommer det mer information inom kort! I feel inspired!

  2. Jag kan ansluta mig som passiv stöttare 😉 eftersom jag så väldigt sällan äter i Stockholm…
    Det är ett fint initiativ!

  3. Jag har väntat länge på det! Tyvärr, jag bor inte i Stockholm, men jag ska följa dig noga! Bra initiativ!

  4. Hej Heidi!
    Jag återkommer med mer info! Visade sig att det finns fler intresserade och det har varit ett första möte i Stockholm, det kommer att bli ett nytt möte inom de närmsta veckorna. Jag postar ut det eller mailar dig om du kan maila mig på katja@bryggare.nu

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *