Igår hittade jag årets första färska bondbönor på Coop. Jag älskar bondbönor, skidorna är härligt runda och mulliga. Inuti är de lätt lurviga och gömmer blekgröna stora platta bönor.
Bönorna behöver först förvällas och därefter skalas. De blekgröna skalet gömmer intensivt ärtgröna bönor som är lite lätt mjöliga i konsistensen men oerhört söta i smaken. Bondbönans smak poppar fram av sälta, till exempel passar bacon, gravad eller kallrökt lax och fetaost bra till.
Quesadillan med bondbönor kan serveras som drinktilltugg eller snacks, men den passade utmärkt till en bit lax och stor grön sallad.
Bondbönsquesadillas
2 st
- 500 gr färska bondbönor (ej repade)
- 100 gr fetaost
- en handfull färsk basilika
- nymalen svartpeppar
- 4 majstortillas (den mindre varianten)
Repa och koka bönorna mjuka. Spola dem i kallt vatten och ploppa ut bönorna ut sitt skal. Mosa bönorna med fetaosten. Riv eller hacka basilikan och blanda ner den i blandningen. Smaka av med lite nymalen svartpeppar. Bred blandningen på 2 av tortillasen och lägg på de kvarvarande tortillasen på fyllningen. Stek i en torr het panna, några minuter på varje sida så att osten smälter och brödet frå lite färg. Det kan vara lite klurigt att vända dem, jag brukar använda en tallrik till hjälp. Jag lägger tallriken i stekpannan, lyfter upp den och vänder på pannan så att tallriken hamnar underst. Därefter låter jag quesadillan glida ner i pannan igen. Skär dem i kvartar och servera varma.
Grillad lax med örter
4 personer
- 600-800 gr lax i 4 portionsbitar
- pressad citron
- salt
- nymalen svartpeppar
- blandade färska örter
Salta och peppra laxen, pressa över citron. Lägg laxen i halster mer rikligt med örtkryddor på. Grilla med skinnsidan neråt tills laxen är klar. Stek den dock inte för länge, då blir den torr och tråkig!